Dunja spada u jabučaste voćne vrste i generalno deli sa svim jabučastim vrstama probleme patogena.
Grubo možemo podeliti Patogene na,.
Insekte i Bolesti
Od insekata dunju napadaju Grinje i Pauci, Cvetojedi, Lisne vaši, Smrdibube i Smotavci. Postoje i drugi insekti ali nisu bitni i ne pričinjavaju velike štete.
Grinje i pauci su aktivni u početku vegetacije i tada se lako suzbijaju. Inače uništavaju pupoljke i usporavaju rast.
Cvetojed ili rutava buba se suzbija neposredno pred cvetanje. U cvetanju jedu cvet i tako uništavaju budući plod.
Lisne vaši su aktivne tokom prve polovine vegetacije a ponekad se javljaju i u drugoj polovini leta. Piju sokove na listu i mladim granama i tako ometaju rast grana.
Smrdibube se javljaju polovinom leta kada buđe plod i piju sokove, a na mestima ubušenja nastaju crne pačke.
Smotavci polažu jaja u plod a njihove larve tj. crvi jedu iznutra plod. To rade tokom cele godine iz nekoliko generacija u toku godine.

Bolesti dunje – Pauk grinja

Bolesti dunje – Smotavac crv

Bolesti dunje – Smrdibuba

Bolesti dunje – Cvetojed Rutava buba

Bolesti dunje – Lisna vaš
BOLESTI DUNJE
Dunju napadaju ervinija, monilija, crna pegavost, trulež plodova.
ERVINIJA JE problem u gajenju dunje i jedan od glavnih ograničavajućih faktora.
Bakteriozna plamenjača je najznačajnija bakteriozna bolest jabučastog voća u Srbiji.
Prouzrokovač je bakterija Erwinia amylovora, čije je prisustvo do sada zabeleženo u skoro svim većim voćarskim rejonima kod nas. Najčešce zaražava jabuku, krušku, dunju, mušmulu i glog, prouzrokujući štete i do 100 %.
Suzbijanje ervinije prvenstveno se bazira na nepesticidnim merama iz razloga nedostatka dovoljno efikasnih baktericida.
Najznačajnije su mehaničke mere – uklanjanje obolelih delova biljke. TAKOĐ treba saditi otporne sorte dunja HEMUS,TRIJUMF,ROBUSTA.
Rak rane
Ervinija se tokom mirovanja vegetacije održava u rak-ranama, koje se uočavaju na jednogodišnjim, dvogodišnjim i višegodišnjim granama, pa čak i na deblu.
Aktivne rak-rane se mogu prepoznati i početkom proleća, kada se u graničnoj zoni obolelog i zdravog tkiva uočava pojava bakterijskog eskudata, koji se u povoljnim uslovima može stvarati obilno i slivati niz grane.
Rezidba obolelih grana se obavlja cele godine.
Prilikom rezidbe, potrebno je zahvatiti zonu od 30-50 cm zdravog tkiva ispod vidljivih simptoma na tanjim granama, odnosno 50-100 cm na debljim granama.
Orezane obolele grane potrebno je izneti van voćnjaka i spaliti.
Kratke rodne grančice koje se razvijaju na deblu i skeletnim granama takođe treba ukloniti da bi se izbegla mogućnost infekcije. Njihova infekcija može dovesti do širenja bakterije u deblo i skeletne grane, što može rezultirati propadanjem čitavog stabla.
Preporučuje se takođe i uklanjanje preostalih plodova, jer je utvrđeno da i oni mogu predstavljati značajne izvore inokuluma u proleće. U slučajevima jakih infekcija, kada nastupa propadanje čitavog stabla, potrebno je ta stabla iskrčiti i zapaliti izvan voćnjaka.
Potrebno je i obratiti pažnju na eventualno prisustvo obolelih biljaka gloga, vatrenog trna i dunjarice u blizini zasada i ukloniti ih.
Uklanjanje obolelih biljnih delova, pored ervinije, značajno je i sa stanovišta nekih fitopatogenih gljiva koje se tokom mirovanja vegetacije održavaju u obolelim granama.
Hemiska zaštita ima ključnu ulogu u borbi sa ervinijom, primena bakra, fosfetilaluminiuma, pozitivnih bakterija, uz kombinaciju sa otpornim sortama dunje kao što su HEMUS TRIJUMF ROBUSTA daju odličan rezultat.
Integralne mere se ogledaju i u umerenoj rezidbi, i umerenom rastu odnosno ne primeni azotnih đubriva. Paradoks je da ervinija napada jaka i bujna stabla dok slabija napada slabije…
MONILIJA DUNJE
Monilija napada dunju u periodu pred cvetanje i u cvetu, tada se lako suzbija preparatima na bazi Boksalid. Ako se ne suzbija na plodu se javljaju koncentrični krugovi buđi i plod propada.
Crna pegavost dunje
Ova bolest se javlja posle cvetanja, tada se najbolje suzbija sa preparatima u tipu Qadris. Ako se tretman ne odradi po cvetanju i jednom u sredini leta na listu i plodu se mogu javiti crne tačke, ovakvi plodovi su mali i nekvalitetni.
Trulež plodova Botritisi se javljaju na kraju leta i tada se jednostavno jednom primenom preparata protiv truleži npr. Svič lako rešavaju. U suprotnom truljenje se može javiti na grani a sigurno u gajbi pri čuvanju.

Bolesti dunje – Monilija

Bolesti dunje – Ervinija

Bolesti dunje – trulež ploda

Bolesti dunje – Crna pegavost lista i ploda
PLAN ZAŠTITE DUNJE***
Decembar plavo ulje,
Februar posle rezidbe bakar
Kretanje pupoljaka bakar
Pred cvetanje tonus i fosfetilaluminium
Cvetanje bakar,
posle 5 dana bacilomiks,
posle 5 dana slavol,
posle 5 dana fosfetil,
posle 5 dana bakterije,
Po završetku cvetanja tonus
Posle 10 dana bakar
Sredinom jula konzul
Prema potrebi insekticid i qvadris za pegavost lista.
Krajem septembra za trulež svič